Doplňky stravy - granule a další

GRANULOVANÉ KRMIVO

Vedle základu krmení (seno a píce) pokrývají živinové potřeby morčat speciální hotové krmné směsi. Volíme krmivo se zvýšeným obsahem vitamínu C, zvláště pokud každý den nepodáváme zeleninu a ovoce. V zásadě existují dva typy hotového krmiva pro morčata: krmné směsi a lisované granule. V případě krmných směsí se vitamín C nachází v trávových granulích, které morče zpravidla sežere jako poslední a také rádo vybírá jen složky, které mu chutnají, nevyužívá tak maximální možný potenciál živin. U lisovaných granulí je v každém kusu stejný obsah živin, jedná se o tzv. kompletní granule, kde máme jistotu, že se morčeti dostane všech živin, které výrobce uvádí. 

Nicméně stále musíme mít na paměti, že se jedná pouze o doplněk stravy, kterým doplňujeme u morčat především vitamin C a ostatní vitaminy či minerální látky. Není nutné granule podávat každý den, lze podávání střídat s krmením zeleniny a ovoce.

Parametry pro granulované krmivo:

  • protein min 15 % (růst, laktace apod 18 – 20 %)
  • vláknina 16 % (minimum 10 %)
  • tuk 3 – 4 % (dle zátěže)
  • obsah vitaminu C minimálně 400 mg/kg (pokrytí denní potřeby v 1 dávce)
  • minerální látky (popel) 7 – 9 % 
  • velikost, tvar a tvrdost – specifické preference u každého morčete

Sporným a často diskutovaným tématem jsou obiloviny v granulích.. Ideální granule by měli být bez obilnin, nicméně pokud se jedná o kompletní granule, kde obiloviny nejsou hlavní složkou, můžete granule s klidným svědomím krmit, zvláště máte-li aktivní či mladá morčata.