Doplňky stravy - granule a další

05.03.2020

V tomto článku se zaměřím především na granule jakožto doplňkové krmivo. 

Důležité parametry peletovaného krmiva:

  •    minimálně 18 % vlákniny
  •    15 % bílkovin (mladá a morčata v zátěži více)
  •    do 3 % tuku
  •    obsah vitaminu C vyšší než 400 mg/kg
  •    obsah vápníku a fosforu 2:1 

Ideálně používejte bezobilné granule (pokud nepotřebujete, aby morče přibralo), pokud máte granule s obilovinami dbejte na to aby nebyly hlavní složkou, obiloviny v kompletních granulích "nejsou takové zlo" nicméně musíte počítat s tím, že morče po nich bude tloustnout pokud nemá dost pohybu nebo jiný zvýšený výdej energie. Granule jsou pouze doplňkové krmivo, pro je nedáváme často, ani ve velkém množství, ale díky nim můžeme morčatům dodat ve stravě vitamin C.
Bavíme se zde o granulích s označením povětšinou complete, kdy obsah balení jsou pouze pelety, bez jakýchkoliv přídavků. Právě tyto kompletní granule zajišťují jistotu využití všeho co doplňkové krmivo nabízí. Pokud zvolíte směs granulí označení např. nature je dost pravděpodobné, že morčata budou vybírat jen co jim chutná a nevíte jaké živiny do sebe morče dostalo. 

Směsi obsahující zrní - obilí, vůbec nezmiňuji, protože pro morče nejsou vhodné, častokrát ani granule součástí těchto směsí nejsou dobré. Směsi mohou způsobit trávicí potíže a morčata po nich tlousnou. 

Granule nikdy nesmí obsahovat nic živočišného původu!! 

Mezi vhodné značky patří Versele Laga, Brit, Cunipic AlphaPro, Oxbow aj.

Pokud dáváte pamlsky, například při stříhání drápků, vždy dbejte na to, aby pamlsky byly bezobilné, nebyly tučné a neobsahovali nic živočišného původu! Pamlsky dáváme ale velmi zřídka!

Mezi doplňky stavy pak řadíme výrobky označované jako RODICARE, jedná se o doplňky stavy při zdravotních obtížích - výživová i léčebná funkce

Minerální kameny a další "vychytávky" v obchodech nemají cenu, stačí vybrat kvalitní kompletní granule

Pokud potřebujeme, aby morče přibralo, můžeme zvolit granule zn. Nutrin (obsahuje z části obiloviny) nebo můžeme podávat ovesné vločky.