Podestýlka - jakou vybrat?

13.02.2020

Přehled nejznámějších nabízených typů podestýlek a jejich stručný popis. Zde výběr záleží především na Vaší preferenci a preferenci Vaší peněženky. ☺ Jsou ale nějaká pro a proti? A jsou nějaké vyloženě nevhodné? Na to se podíváme v tomto článku...

ASAN

Ekologická antialergenní podestýlka z recyklovaného materiálu českého původu. Tvarem připomíná peletky, je to lehká, savá a měkká podestýlka. Bohužel, ale dochází ke snadnému vyhazování z klece při pohybu morčat. Je savá, ale nevydrží příliš dlouho. Vhodná podestýlka pro plemena skinny a baldwin a pro morčata s kožními problémy nebo otlaky. Je k dostání ve variantě aloe vera a silver v různě velkých baleních. Řadí se k dražším podestýlkám.

CLEAN&COZY

Podestýlka vyráběná z vedlejších materiálů při výrobě hygienických produktů. Podestýlka je měkká, lehká ale nedochází k jejímu vyhazování. Podestýlka je poměrně savá, ale slibuje 3x větší savost než klasické podestýlky a až 600% zvětšení objemu. Naše zkušenost je opačná, snadno se sešlape a savost je spíše průměrná. Opět bude vhodná pro plemena skinny a baldwin  a morčata vyžadující měkkou podestýlku. Je dostupná v mnoha barevných variantách (s vůní?) a v malých a středně velkých baleních. Jednoznačně dražší podestýlka.

HOBLINY

Dřevěná podestýlka, která za svou dobrou cenu udělá skvělou službu. Jsou k dostání jemné, hrubé a extra hrubé. Jsou k dostání i s vůní, ale ta dlouho nevydrží. Je k dostání spoustu značek a spoustu velikostí balení. Je to podestýlka savá a měkká. Díky navrstvení Vám vydrží dlouho suchá. Je důležité, aby byly hobliny odprášené. Pokud máte v blízkosti truhláře můžete je sehnat i zadarmo, jinak se řadí do levnějších podestýlek, zvláště pokud využíváte velká balení. U nás najdete hrubé a extra hrubé hobliny.

PILINY 

Dřevěná podestýlka, která je nevhodná z důvodu malých částic a prašnosti, může způsobovat respiratorní problémy.

SLÁMA 

Není vhodná, protože je příliš objemná a velká a nepojme dostatečně vlhkost. Těžko s ní budete tvořit vrstvy a morčatům se nebude příliš dobře pohybovat. Tento problém by mohla vyřešit řezaná/drcená sláma, ale ani ta dostatečně nepojme vlhkost a tak dlouho nevydrží. Problém je pak také prašnost a možný výskyt osin či možnost zavlečení nemoci od polních divokých hlodavců.

DŘEVĚNÉ PELETY

Jako samostatná podestýlka nejsou vhodné, jsou příliš tvrdé a při dlouhodobém užívání mohou způsobit morčatům otlaky. Pokud je použít chcete překryjte je vrstvou hoblin. Používejte dřevěné pelety, které nejsou chemicky spojované (např. značka Premium Pellets), pro případ, že by je morče chtělo ochutnat. Samostatně můžete dřevěné pelety použít pouze do záchodku.

KOBEREČKY

Velice oblíbená volba v zahraničí. Jsou měkké a znovu použitelné po vyprání. Musíte ale použít několik vrstev a odklízet výkaly, i tak nevydrží dlouho, jsou krásně savé, ale brzy se promočí. Vhodné především pro skinny a baldwin a morčata s otlaky.

SAVÉ PODLOŽKY

Ať už dětské, nebo psí, oboje jsou jen na jedno použití a nevydrží dlouho, někdy se kombinují s Asanem. Osobní zkušenost nemám, ale minimálně každý den budete muset měnit, pokud je použijete samostatně.

...samozřejmě existují i další varianty podestýlek, ale vždy musíme brát v úvahu to, že chceme aby podestýlka byla měkká, bezprašná, tvořila vrstvy a byla savá (vlhkost do spodních vrstev), a aby byla praktická, tzn. vydržela nějakou dobu - cca týden (závisí na velikosti, počtu morčat a ploše, na které jsou)... 

Opět musím dodat, že jde pouze o přehled a doporučení po osobních zkušenostech. Volba je na Vás, ale měli byste respektovat pohodlí morčete.