První pomoc - zlomený zub, průjem a další

20.02.2020

Základní typy pro ošetřování morčat, nicméně mějte na paměti, že pokud se stav dlouho nelepší nebo se dokonce zhorší  je nutné neprodleně navštívit veterináře!

Průjem

Prvotně hledáme příčinu, nejčastěji se vyskytuje průjem po dietní chybě, může to být ale také příznak závažnějšího onemocnění. Sledujeme, jestli morče přijímá potravu, jako první pomoc používáme přípravek smecta (může mít různé názvy), který se rozmíchává ve vodě a stříkačkou pak podáváme přímo do pusy (množství dle velikosti zvířete), zároveň má morče dietu - ze začátku pouze seno a dostatečný přísun tekutin. Pokud se průjem mění na tzv. měkké bobky, je to cesta k lepšímu, pokračujeme ve dietě, kde postupně můžeme přidat ovesné vločky a kořenovou zeleninu. K zelenině s vyšším obsahem vody se vracíme nejdříve po týdnu. Podáváme umělý vit C. Podáváme probiotika (Biolapis) případně krmnou kaši (Rodicare Instant), pokud nám zvíře nepřijímá krmivo, pokud se stav nelepší navštívíme veterináře!

Plíseň

Plíseň se objevuje především ve vlhčím prostředí a při oslabené imunitě, např. při stresu (nový domov, nový spolubydlící..). Začíná především na hlavě a uších v podobě stroupků, roste především do kruhu, většinou stačí mazat mastí pro lidi např. Imazol. Dbáme zvýšené opatrnosti a hygieně, některé druhy plísní jsou přenosné na člověka, a tak by se zvířetem neměly manipulovat děti či starší osoby. Pokud se plíseň nelepší nebo se dokonce ložisko zvětšuje je třeba navštívit veterináře.

Zlomený zub (přední) 

Není třeba panikařit, pokud zvíře normálně přijímá potravu nebo se snaží, většinou ale pokud chybí větší část jednoho zubu ulomí se brzy i ten druhý. Zeleninu krájíme na tenké slabé proužky, případně strouháme (ale rychle se kazí), ideálně podáváme i z ruky, abychom měli jistotu, že zvíře přijalo alespoň nějakou stravu. Seno podáváme normálně. Můžeme podávat z ruky i granule, které mají protáhlý tvar, bude třeba je ale rozlomit na půl. Za pár dní by měl zub dorůst na svou původní délku.

Zácpa 

První pomoc je vodnatější zelenina nebo dostatek vody přímo do tlamičky, donutit morče k pohybu, dále krmné doplňky (Rodicare). A přípravek hylak forte. Pokud zácpa trvá více než 24 hod je třeba navštívit veterináře.

Nadmuté morče 

2x denně přípravek Espumisan pro kojence. Dieta - seno, voda.

Krvácející drápek 

Většinou se tak stane při stříhání, pokud střihneme do živého. Použijeme desinfekcí (Betadine) nasátý papírový kapesník a přiložíme k drápku. Počkáme až desinfekce i krev zaschnou a můžeme morčátko vrátit do ubikace. Pokud drápek krvácí více, tak je dobré přiložit studený obklad (kapiláry se zatáhnou).

Svrab 

Podobný plísni, jedná se o parazita pouhým okem neviditelného, je problém především u mladých morčat, kde může způsobit až poruchy v růstu. Jedná se o velmi svědivé onemocnění, zvíře se škrábe, popřípadě kouše na napadených místech. Místa jsou holá protože srst vypadává, objevují se šupinky, později strupy nebo živá místa, které si způsobí morče drbáním nebo vykousáváním. Ošetřujeme heřmánkovou mastí, desinfekcí a slabým (slabá růžová!!!) vlažným roztokem hypermanganu pro zklidnění kůže i desinfekci. Morče zakápneme spot-on přípravkem (např. Advocate, Stronghold..). Je důležité vydesinfikovat i klec a vybavení klece.

Zapařené bříško 

Zapařené bříško vzniká především díky teplu a vlhké podestýlce - nejčastěji v domečkách. Morče se často kouše na bříšku, začne řídnout srst a mohou se objevovat šupinky až strupy. Ošetřujeme pomocí koupele ve slabém vlažném hypermanganovém roztoku, mělo by ho tam být tolik, aby morčeti pokrylo celé bříško, když v něm bude stát. Z počátku připravujeme koupel 2x denně, po zlepšení 1x denně. Morčátko vždy důkladně osušíme. 

Celkově při zažívacích potížích doporučuji používat přípravky (bylinné) řady RODICARE.

Při kožních obtížích, zejména pak při svrabu nebo zapařeném bříšku, je vhodné používat jako podestýlku Asan nebo koberečky, pokud je normálně nepoužíváte, nebudou tolik dráždit poškozenou kůži.