Seno a zelené krmení

11.03.2020

Strava v morčečím jídelníčku číslo 1!

Seno má tvořit minimálně 80, ideálně 90 % skladby krmiva. V období, kdy roste tráva lze část sena nahradit čerstvou travou, na tu si ale musí morče zvykat postupně. Tento druh krmení je pro morče nejpřirozenější a nejlepší pro správné obrušování zubů. Seno zajišťuje morčeti také vlákninu potřebnou pro správnou činnost trávicího traktu.

Morče by mělo mít seno stále k dispozici. Co se struktury sena týče, nebojte se hrubšího, stébelnatějšího sena. Pokud máte mladá morčata můžete částečně podávat i seno jemnější. Pokud chcete použít své domácí seno, musíte dbát na to aby po usušení bylo odleželé alespoň 6 ideálně 8 týdnů, než s ním budete krmit. Stále v něm totiž probíhají procesy fermentace, a tak by konzumace takového sena mohla způsobit trávicí problémy.  

Seníky jsou k dostání v mnoha různých variantách - kovové, látkové, plastové, dřevěné aj. Určitě znáte i kovové závěsné koule, já osobně s nimi špatnou zkušenost nemám, ale existují i případy kdy se do nich zvíře dostalo a zaseklo, takže jejich pořízení určitě promyslete. Ať už máte jakýkoli typ seníku určitě počítejte s tím, že jak seno morčata vytahují část sena vypadne na zem. Přímo na zem seno spíše nepokládejte, morčata se v něm pak pohybují, močí na něj a pochopitelně znečištěné seno už nesežere, takže senem plýtváte a zároveň snižujete množství zkrmeného sena.

Tráva a další zelené krmení

Pokud morčatům chceme zkrmovat traviny, nevolíme píci z okolí silnic ani chemicky ošetřenou ani znečištěnou, tráva také nesmí být zapařená, mokrá být může, v zimě nesmíte natrhat zmrzlou a nebo nechat zmrznout již natrhanou. Zároveň myslete na to, že na trávu musíte morče postupně navykat a tak musíte začínat na malých dávkách. Také myslete na to, že píci z velké části tvoří voda, takže se může stát, že morčátko uvidíte méně pít a také to znamená že po konzumaci zeleného krmení byste se měli vyhnout vodnaté zelenině. Pozor na jetel, jeho větší množství může nadýmat!

Mezi další zelené krmení patří listy stromů a keřů, samozřejmě nejedovatých a vhodných, vhodné jsou například listy jabloní a hrušní nebo listy ostružiníku či jahodníku. Také jsem patří některé kuchyňské bylinky - bazalka, kopr, petrželka, meduňka, šalvěj a máta... i divoké byliny - mateřídouška, heřmánek a jitrocel... Lze je podávat jak v čerstvém tak sušeném stavu, ale i sušené bylinky a listy se musí alespoň 6 týdnů odležet. Kopřivu lze také krmit ale až v zavadlém nebo sušeném stavu.

Omezeně lze také podávat petrželovou a mrkvovou nať.