Vitamin C

29.02.2020

Vitamin C představuje důležitou položku ve výživě morčat, pomáhá zajišťovat mnoho funkcí v organizmu, avšak morče si ho nemůže samo vytvořit, podobně jako člověk, a tak je důležité, aby ho přijímalo pomocí potravy. Vitamin C morče může získat přirozeně - zelenina, ovoce, tráva; nebo uměle - granule, umělé doplňky či přímo vitamin C např. v tabletách.

Nedostatek se projevuje sníženou imunitou, sníženou kvalitou srsti a může se také objevit tzv. zápal pysku. Velmi vážný nedostatek by se měl projevovat až poruchami pohybu a kloubu, či samovolným krvácením či vypadáváním zubů. Vysoký nadbytek vede k tvorbě močových kamenů.

Vitamin se snažíme dodat v co nejpřirozenější formě případně i v granulích, případné kapky např. značky Versele Laga dáváme spíš v případě nutnosti nebo pokud má morče zvýšené nároky - stres po zákroku, růst, oslabení apod. Pokud využíváme uměle vytvořený měli bychom se snažit jej podat přímo do tlamičky, čím déle je totiž například v napáječce tím jeho množství a využitelnost klesá