Venkovní výběhy pro morčata

01.03.2020

Pokud tu možnost máte je to skvělá věc.. Pohyb, napodobení přirozeného prostředí a trocha vitaminu D. 

Místo - první krok při umístění venkovního výběhu je výběr místa. Místo by mělo výt vždy aspoň částečně zastíněné. Pokud možno dál od rušivých elementů (hluk). A také by zde nemělo na morče číhat žádné nebezpečí.

Ohraničení - můžete zvolit pevné i přenosné, ale zvolte takové, aby ho morče nemohlo přelézt, přeskočit, prolézt ani podlézt. To poslední co určitě chceme je nahánět morče po celé zahradě. 

Vybavení - zde je to hodně na Vás a Vaší fantazii. Určitě můžete použít přístřešky, prolézací tunely i třeba jen nějaký šikovný kámen. Zdroj vody je povětšinou dostatečně tráva, takže pokud nejsou ve výběhu hodně dlouhou dobu tak ani misku s vodou dávat nemusíte. Jesličky se senem nebo volně ložené seno dát můžete, pokud jde vyloženě o výběh a ne pastvu, jakmile totiž bude dostatek trávy tak budou morčata spásat tu. 

Na co si dát pozor: v první řadě jedovaté rostliny v druhé řadě při nekrytém výběhu na predátory, ať už ty Vaše domácí - pes, kočka; nebo divoké.

Nezapomeňte, že pokud morče není zvyklé musíte ho jak na pobyt venku tak na trávu postupně zvykat. První výlety ven můžete uskutečnit pokud bude hezky již při 10 - 15°C, ale pouze na maximálně 30 minut, se vzrůstající teplotou můžete pobyt prodlužovat.