Bydlení pro morčata - jak na to?

Než si pořídíme jakékoli zvíře musíme mu v první řadě přichystat vhodné krmení a vhodné bydlení. Jak na bydlení se podíváme v tomto článku.

Prostory:

  • KLECE

Klece jsou nejpoužívanější ubikace, trh nabízí spoustu druhů a možností, jsou například klece s bočním i horním vstupem, nebo jen s bočním vstupem, zde záleží co upřednostňujeme a jestli zamýšlíme např. propojení s ohrádkou výběhu. Další variabilitou je vybavenost klece, kde opět záleží na Vás.

Co se rozměrů klece týká, zde tolik na Vás nezáleží, pro dvě morčátka by měla mít klec minimálně 100 cm, ideálně alespoň 120 cm na délku, pokud si na délku nemůžete dovolit klec umístit (např. klec 160cm) můžete zkusit patrovou klec, která poskytuje další prostor. Pokud se rozhodnete pro klec patrovou dbejte na to aby přechod mezi patry nebyl příliš strmý a ideálně ho zajistěte i z boků. Pamatujte, že čím menší prostor, tím snáze vznikají mezi spolubydlícími konflikty. Také samozřejmě platí, že čím menší prostor tím rychleji se znečistí podestýlka a mimo jiné potřebuje morče pohyb, který zamezí tučnění a podporuje činnost střev.

  • UBIKACE NA MÍRU

Ať už vyráběné truhlářem nebo doma, mají ubikace na míru společné především jedno - materiál. Ubikace jsou dřevěné s případnými prvky z plexiskla. Variant je mnoho a záleží jen na Vaší fantazii, bude Vás to ale něco stát. Důležité je, aby dřevo bylo ošetřeno (neškodlivými látkami), aby se nestalo, že dřevo začne vsakovat vlhkost z podestýlky, zároveň takové dřevo nikdy dokonale nevydesifikujeme v případě potřeby. 

  • PLASTOVÉ BOXY

Ubikace využívané především v chovatelských zařízeních jako lože, především pro dobrou skladovatelnost a dobrou desinfikovatelnost, dobře se i čistí, ale pro držení mazlíčků se hodí méně, především z důvodu nekryté horní části a znemožnění použití vybavení ubikace, pokud se využívá jen samostatně.

Vybavení: 

  • NAPÁJEČKY

Uvádím pouze napáječky, protože používat na vodu misky, je méně vhodné, a to z jednoduchého důvodu - snadno se znečistí, ať už podestýlkou nebo dokonce močí. Také pokud nezvolíte správnou misku mohou jí snadno převrhnout. A teď k napáječkám...

Na trhu je opět spousta možností kuličkových napáječek, ať už se to týká velikosti, barev nebo stylu uchycení. Základním materiálem je plast a sklo. Materiál je na Vás, částečně i velikost, ale musíme brát v potaz, že voda musí stačit přes noc nebo dobu, kdy nejste doma a nemůžete vodu doplnit. Může se stát, že napáječky budou kapat nebo se naopak kulička zasekne, proto je potřeba pravidelně kontrolovat i průchodnost. Také si vyberte takovou, která se Vám bude dobře čistit. Další varianta napáječky, je napáječka niplová, používá se hlavně pro králíky, ale i morčata se s ní v klidu naučí. Mají výhodu v tom že se dá voda doplňovat bez sundání z klece

  • DOMEČKY A ÚKRYTY - viz článek zde.
  • MISKY

Na výběr máme plastové, nerezové, keramické a betonové. Mají různý tvar, ale důležitá je především váha misky, aby jí morčata nemohli převrhnout, protože mají ve zvyku se opírat o okraj misky. Nejvhodnější jsou tedy keramické a betonové. Nesmí Vás ale překvapit pokud například zeleninu najdete mimo misku, morčata jí rádi vytahují ven.


  • PELÍŠKY, HAMAKY a další

Pelíšky, papuče a mazlící tunely mají něco společné - jsou krásně měkké, příjemné a morčata je mají rádi. Jejich používání ale občas berou trochu po svém a tak se nesmíte divit, že občas morče najdete ležet na papuči místo v ní, apod. Pelíšky si také rádi stěhují, když jim na daném místě překáží. Bohužel velmi rádi do pelíšků a ostatních také čůrají, naštěstí jsou všechny pratelné - na 30°C. Pokud se rozhodnete pelíšek vyprat, musíte nejdříve odstranit hrubé nečistoty - seno, podestýlka aj., při praní nedáváme žádné aviváže ani prací prostředky.

Hamaky - "závěsné pelíšky" mají výhodu v tom, že nezabírají místo na ploše, kde se morčata pohybují, nicméně ne každé morče má hamaky rádo - nemusí jim vyhovovat především nezpevněný povrch a tak mohou být nejistá

  • ZÁCHŮDKY

Pořízení záchodů je sporné, ať už se jedná o rohové nebo obdélníkové, málo které morče se na ně naučí chodit a pokud ano, nebude to hned, ale nějakou dobu to potrvá. Většina morčat je zvyklých chodit močit do rohů, nicméně není to pravidlem. Pokud to ale chcete se záchodem zkusit, tak se obecně doporučuje použít do záchodku jinou podestýlku než je v ubikaci.

Podestýlka: viz článek zde.

Závěrem chci dodat, že tímto nikomu nic nepřikazuji, pouze se snažím doporučit zejména těm, kteří nemají s péčí o morčata zkušenosti a přemýšlejí o jejich pořízení.