Vitamin C a další

Morčata jako jediní hlodavci neumí syntetizovat vitamin C ve svém organizmu, stejně jako člověk, proto ho musí dostatečně přijímat v potravě. Vitamin C se v těle neukládá, a proto je potřeba ho dodávat každý den. Předávkování se nemusíme bát, přebytek se vylučuje v moči.

Příjem vitaminu C je vyžadován kvůli nepřítomnosti L-gulonolakton oxidázy, enzymu, který se účastní syntézy kyseliny askorbové neboli vitaminu C z glukózy. Denní potřeba kyseliny askorbové se pohybuje kolem 15 mg na kilogram živé hmotnosti. Při zvýšené potřebě - nemoc, zranění, gravidita a stres celkově pak minimálně 30 mg denně.

Vitamin C se velkém množství přirozeně vyskytuje v paprice, brokolici, rajčeti a kiwi. Mnoho druhů listové zeleniny (kapusta, petržel, červená řepa, čekanka, špenát) obsahují vysoké množství vitaminu C, ale zároveň mají vysoké hladiny oxalátů, a proto by měly být nabízeny pouze v malých množstvích. Nejlepším a nejpřirozenějším zdrojem je však tráva, takže především v letním období nemusíte mít o nedostatek kyseliny askorbové strach. Uměle lze přidat vitamin C do pitné vody v množství 1 g na litr. V otevřené nádobě ztrácí voda více než 50 % tohoto vitamínu během 24 hodin. Také dochází ke snížení využitelnosti zvířetem. Oxidaci urychluje přítomnost kovu, tvrdá voda nebo teplo. Proto je lepší podávat koncentrovanější roztok přímo do tlamičky. Dalším zdrojem vitaminu C jsou granule, především pak ty kompletní. U granulí stejně jako u vody dochází k oxidaci a tedy snižování obsahu po první manipulaci - např. míchání si vlastních směsí. Naštěstí u granulí nedochází k oxidaci tak rychle díky stabilizaci (cca o 50 % méně po 90 dnech).

Při vyřazení vitaminu C z potravy lze za 2 až 4 týdny pozorovat první příznaky hypovitaminózy. Pokud je dávka vitaminu C jen snížená projevy budou po delším čase. Mezi příznaky patří ztráta kondice, problémy s pohybem a zhoršení kvality srsti. Narušená je také reprodukce, trávení a i dýchání. Příznakem také může být tzv. zápal pysku, který je pro morče velmi bolestivý. Nebo také samovolné krvácení a vypadávání zubů.

  • Další potřebné vitamíny:

Spotřeba vitaminu A je poměrně vysoká. Běžně je ale uhrazována krmivem - mrkví, jež obsahuje provitamin A - karoten. Morče má poměrně malou schopnost jej uchovat, proto je nutno vitamin podávat plynule. Z ostatních vitaminů jsou důležité vitaminy komplexu B. Dále má význam vitamin D, a to v případech nepoměru mezi vápníkem a fosforem. Pro reprodukci je důležitý vitamin E, pro březost pak vitamin K, při jehož nedostatku se častěji objevují mrtvě rozená mláďata.


!Pro potřeby článku bylo čerpáno z knižních publikací autorů Quesenberry a Carpenter (2012) a Rašmanová a Vítková (2006)!